Етикет за столом

На сніданках, обідах, вечерях кладеться декілька ножів (праворуч від тарілки) і виделок (ліворуч від неї). Користуватися ними треба від країв до центру тарілки, по черзі при зміні страв.Етикет за столом фото 1

 • Хліб і бутерброди. Правила хорошого тону - хліб береться не виделкою, а руками. Хліб ножем краще не різати, а відламувати маленькими шматочками. При закусці, наприклад, якщо це шинка, не варто класти її на шматочок хліба, краще з'їсти її за допомогою ножа і виделки. За бажанням невеликі шматочки хліба можна намазувати маслом, при цьому масло беремо помалу з масельнички на край власної тарілки. Вільніше обходимося з хлібом за сніданком: можна намазати шматок хліба маслом і відкушувати прямо від шматка, а ще смачніше на такий шматочок хліба покласти шинку або сир. Щоб бутерброд було зручніше їсти, його розрізають в своїй тарілці, користуючись ножем і виделкою.
 • Ковбаса. Якщо ковбаса подана неочищеною, то кожен шматочок очищають на тарілці ножем і виделкою. Суху ковбасу їдять з шкіркою. Сосиски в тонкій шкірці можна з'їсти разом з нею, а товсту шкірку, краще зняти.
 • Паштет. Його їдять за допомогою виделки, відокремлюючи по шматочку. Намазувати паштет на хліб можна тільки наодинці або в сімейному колі.
 • Яйце і яєчня. Яйце некруто вставляємо в спеціальну чарочку, потім краєм ложечки ударяється близько до верхівки і знімаємо її. Такий рух має бути швидким і енергійним, інакше верхівка не відскочить. Але якщо саме так і відбулося, можна зняти її пальцями. Їсти яйце потрібно ложечкою. Яєчню можна їсти ложечкою або виделкою, залежно від консистенції.
 • Супи. Не треба мучити себе питанням в яку сторону нахилити тарілку з супом, просто невелику кількість супу залишають в тарілці. Ні під час їжі, ні після, ложку з супу не кладуть на стіл, а залишають в тарілці. Бульйони, супи, які подають в горнятках, п'ють як каву або чай, не користуючись ложкою. Ложку використовують, коли хочемо виловити плаваючі в супі грінки, яйце або шматочки м'яса. При їжі не слід набирати повну ложку, щоб не розпліскувати з неї. Не можна студити першу страву, дуючи на неї - якщо гаряча, почекайте поки вистигне.
 • Курка. Курка в бульйоні - одночасно перше і друге, так що спочатку ложкою їдять бульйон, а потім за допомогою вилки і ножа доїдаємо апетитні шматочки курки.
 • М'ясо. Правила хорошого тону - м'ясні страви не розрізають відразу, а від них поступово відрізають маленькі шматочки. Не слід відрізати і класти в рот великі шматки. У колі близьких, друзів допускається "обгризати" кісточки, беручи їх в руки. На Заході і у нас це іноді робиться господинею і господарем будинку для того, щоб показати гостям, що їм дуже раді, вважають їх за "своїх" і просять бути "як вдома".
 • Риба. Столовий етикет - риба як в холодному, так і в гарячому вигляді не допускає використання ножа. Використовують ніж тільки для маринованого оселедця. Якщо до риби подані спеціальні прилади - лопатка і виделка, то лопатку беремо в праву руку (вона виконує роль ножа), а виделку в ліву. Виделкою притримуємо шматочок, лопаткою відокремлюємо кістки. Якщо подаються дві виделки, то права використовується для відділення кісток, лівою ж відправляємо шматочки риби в рот. В крайньому випадку, якщо в нашому розпорядженні тільки одна виделка, беремо її в праву руку, а в ліву - шматочок хліба. Тепер хліб служить для притримування шматочка риби, а виделка - для відділення кісток. Якщо в тарілці опиниться риба ціла (варена або копчена), то спочатку відокремлюємо від скелета верхню частину філе, з'їдаємо, потім відокремлюємо хребет і кісточки, відкладаємо убік лишнє і з'їдаємо другу частину філе. Риб'ячу кісточку, що заблукала в роті, непомітно кладемо кінчиком язика на виделку.
 • Птаха їдять за допомогою ножа і виделки. При цьому варто змиритися з тим, що на кісточці залишиться трохи м'яса. У домашніх умовах можна дозволити собі узяти курячу ніжку в руки.На Заході, особливо у Франції, Бельгії, Швейцарії, прийнято пропонувати після рибних і м'ясних страв сири, в наборі 5-6 сортів, з розрахунку на різні смаки. Сири зазвичай беруть в невеликих порціях. Вас не засудять, якщо візьмете два і навіть ("на пробу") три сорти.
 • Раки. Рака з'їсти за допомогою виделки і ножа складно, так що залишається тільки удатися до допомоги власних пальців. Але заздалегідь потурбуйтесь про серветки.
 • Фрукти. Коли подають фрукти - не роздивляйтеся їх, вибираючи трохи "краще": це образа господині, бо мається на увазі, що вона поклопоталася, щоб гостям були подані тільки добірні фрукти. Тому відразу беріть ті фрукти, які узяти зручніше. Абсолютно неприпустимо перебирати фрукти пальцями, обмацувати їх.
 • Чай, кава. Застільний етикет - каву не потрібно подавати із заздалегідь розведеним в ній цукром або вершками. Все це подається окремо, і кожен бере все на свій смак. Опускаючи в каву або чай шматочки цукру, робіть це обережно, щоб не окропити сусіда. Чайну ложечку використовують тільки для того, щоб розмішати цукор і вершки в каві (чаї). Після цього її кладуть на тарілочку, де вона і повинна залишатися.

Етикет за столом фото 2
Чи залишати частину страви недоїденою?
Головне полягає в тому, яку частину ви залишите (якщо залишите). При вирішенні цього питання зазвичай допомагає меню, яке кладеться перед гостем, щоб він розміряв свій апетит з запропонованими йому стравами. При цьому потрібно мати на увазі, що на Заході, як і у нас рибними і м'ясними блюдами гостей обноситимуть двічі. Якщо страви смачні, то на Заході не соромляться покласти собі ще "трохи" при другому обнесенні. Ось від цього "трохи" і залишають (але не завжди) невеликий залишок. Якщо ви цього не зробите - господиня буде задоволена, значить її стіл вам сподобався. Якщо страва вам не сподобалася, то ви не зобов'язані при другому обнесенні брати "добавку". У таких випадку вам слід покласти поряд ніж і виделку гострими кінцями всередину тарілки справа - це знак обслуговуючому персоналу, що ви другий раз цю страву брати не будете. Якщо ж страва вам сподобалося і ви вирішили, що візьмете її при другому обнесенні, то, покінчивши з першою порцією, покладіть ніж (справа) і виделку (зліва) також гострими кінцями в середину тарілки: вам запропонують цю страву при другому обнесенні.

Користування столовими приборами. Сівши за стіл, зверніть увагу на те, як сервірований стіл. Посуду і приборів начебто багато, але кожен на своєму місці, у кожного своє призначення. Прямо перед вами закусочна тарілка. Зліва від неї — пирогова тарілка або паперова серветка. Праворуч від тарілки — ножі і ложки, а зліва — виделки. Перед тарілкою розташовані десертні прибори або один прибор — зазвичай десертна або чайна ложечка. За десертними приборами розміщений фужер і чашки.

Потім вашу увагу привернуть закуски, які виставлені на стіл. Швидко і не дуже зосереджено розглядаючи закуски, ви одночасно вирішуєте для себе, які ви обов'язково спробуєте, а від яких утримаєтеся. Велика кількість різних приборів біля вашої тарілки і велика кількість закусок на столі не повинні вас бентежити. Навпаки, як не порадіти рясному і смачному пригощенню, яке пропонує вам привітна господиня!

Правила поведінки за столом. Правильно і уміло користуватися предметами сервіровки — це насамперед використовувати їх тільки за призначенням. Перш за все потрібно запам'ятати, що всі прилади — ножі і ложки, розташовані праворуч від тарілки, беруть і тримають під час їжі правою рукою, а всі ті, що розташовані зліва, — лівою рукою. Десертні прилади, розташовані ручками управо, беруть правою рукою, а ручками вліво — лівою рукою.

Серветки. Серветки бувають різної величини. До сніданку, обіду, вечері подають серветки великого розміру (35х35 см - 45х45 см), а до кавового, чайного столу - менших розмірів (25х25 см - 35х35 см). Такої ж величини серветки йдуть до десертного столу, столу "а ля фуршет" і до коктейльного столу. Кольорові серветки, як з бахромою, так і без неї, подаються тільки до чайного і кавового столів. Серветки повинні підходити до скатертини, посуду. Вони можуть бути одного кольору з скатертиною, але повинні відрізнятися тоном (наприклад, яскраво-зелена скатертина, темно-зелені серветки), або мати інше забарвлення (синя скатертина, жовті серветки; бордова скатертина, яскраво-червоні серветки). Якщо стіл покривають подвійною скатертиною, то серветки мають бути такого ж кольору, що і основна скатертина. Якщо серветки кладуть зліва від тарілок, то їх можна втягати в металеве або плетуче кільце. Звичайно, якщо стіл буде сервірований керамічним посудом, то кільце для серветок краще узяти керамічне. Складаючи серветки, треба прагнути якомога менше торкатися їх руками. Перед їжею серветку слід розстелити на колінах так, щоб у разі потреби нею можна було легко скористатися. Після трапези серветку складають і кладуть праворуч від тарілки.

Загальні правила поведінки. Украй неввічливо говорити за столом про ваші смаки - що вам подобається і що не подобається, про дієтичні розпорядження, зроблені лікарем, про вплив на ваше здоров'я тієї або іншої їжі і тому подібне.

"На трапезу не спізнюються!" - цього французького правила дуже твердо дотримуються на Заході. Наші господині також дуже не люблять, коли гості спізнюються до сніданку, обіду або вечері. Запитаєте у них - вони пояснять вам причину. Запізнення не повинне перевищувати певного допустимого ліміту - 15 хвилин. Після півгодинного запізнення ви не маєте права ображатися, якщо за стіл сядуть без вас або вам не запропонують попередньї страви: ви порушили "конвеєр", по якому йде обслуговування столу.

Розмову за столом слід вести з обома сусідами (сусідками), не віддаючи видимої переваги одному (одній) з них. Якщо ви опинилися за столом поряд з незнайомими вам людьми, можна представитися їм, якщо це жінка або чоловік старші за вас.

Дуже неввічливо розглядати, чи чисті тарілки, склянки і так далі, і абсолютно неприпустимо протирати їх серветкою або носовою хусткою. Якщо вони здаються вам (і навіть є насправді) недостатньо чистими - терпіть, не показуючи жодних ознак незадоволеності. Це не позбавляє вас можливості зробити висновки на майбутнє, якщо ви знову отримаєте запрошення від цих господарів.

Виходити з-за столу можна лише після того, як вийшла господиня будинку і всі присутні дами.

Що і з чим пити.

 • До рибних страв краще всього подавати білі сухі або напівсухі вина.
 • До птаха, дичини, яловичини або баранини - сухе червоне вино.
 • Якщо на вашому столі присутні такі екзотичні страви як "індичка в абрикосах", за рекомендацією гурманів, слід виставити на стіл вина змішаних білих і червоних сортів або рожеві вина.
 • Шампанське, в принципі, універсальний напій, його можна подавати практично до будь-яких страв. Ну, а до кави, як відомо, краще запропонувати лікер або коньяк.
 • Горілку можна запропонувати або до холодних закусок, або - до основної гарячої страви.
 • Горілка повинна подаватися на стіл в охолодженому вигляді, можна навіть з льодом.

  Існує ще така річ, як аперитив, який пропонується гостям перш, ніж вони сядуть за стіл, і служить для збудження апетиту. Як аперитив ви можете запропонувати сильно охолоджений вермут, мартіні, віскі або яке-небудь ароматизоване вино.

  Кожному напою - свій келих. Червоне сухе вино бажано подавати у фужерах на високій ніжці, біле ж - в схожих, але менших за розміром. Десертне - в невеликих округлих келихах, а у вузьких - вино типу херес. Для шампанська добре підходять вузькі келихи, у формі кубка або широкі на високій тонкій ніжці, у формі чаші. Чарки для аперитиву, коктейля, лікеру або коньяку можуть мати найрізноманітніші форми, але мають бути невеликими за розміром. Чарки для віскі повинні мати товсте, прозоре дно, щоб при мінімальній кількості напою створювалося відчуття того, що його в келиху багато. Найменші чарки-стопки призначаються для горілки. Келихи для пуншу мають бути високими, широкими і зробленими з товстого скла, щоб скло не лопнуло від високої температури. Для безалкогольних напоїв - мінеральної води або соку існують келихи у вигляді високих склянок.Інші статті

fb Набір косметики - 9.79$ fb Індивідуальний стиль - 19.97$ fb Вінтаж безмежність - 2.17$